Z jakiej przyczyny kot mruczy?

Brak komentarzy brak ocen

Kot mruczy z różnych względów. Nie tylko dlatego, że jest mu dobrze i jest zadowolony. Jeśli myślałeś inaczej, to zapoznaj się z naszym artykułem, który obali mity i pomoże Ci poznać prawdę o kocim świecie! Być może spojrzysz inaczej na mruczenie swojego pupila i nie zawsze będzie Ci się ono kojarzyć z czymś przyjemnym dla Twojego kota. Poznasz również powody, dla których mruczenie jest czymś więcej, aniżeli oznaką szczęścia.

Czym jest mruczenie?

Interesujący jest fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego robić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota osiąga wartości między 25 a 150 Hz. Koty potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w czasie wdechu i wydechu, z otwartym czy też zamkniętym pyszczkiem.

W jaki sposób kot mruczy?

Zjawisko mruczenia jest z całą pewnością warte opisania, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i tracenia tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiedzialne są mięśnie krtaniowe, inni twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota, to wyłącznie oznaka radości?

Mruczenie działa uspokajająco – nie tylko dla ludzi. Koty umieją doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Chociaż w większości przypadków mruczenie u kota oznacza rozradowanie oraz zadowolenie, to jednak mogą również to czynić w celu ograniczenia stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne barwy. W inny sposób będzie mruczeć kot chory, a inaczej kot, który jest zestresowany, głodny lub szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie wywołuje wibracje całego jego ciała. Drgania powodują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to wzrost kości. Ta ciekawa teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kotów, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny wykorzystywany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. Żeby wzmocnić strukturę kości i mięśni, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Pozytywny wpływ kociego mruczenia jest nieoceniony, jeśli chodzi o człowieka. Obniża nasz stres, a także ciśnienie krwi, co pozytywnie wpływa na serce. Potrafi nas odprężyć oraz wprowadzić w relaks. Równomierny dźwięk, wydawany przez koty podczas mruczenia ma lecznicze działanie na nasze kości. Zmniejszy ryzyko alergii u dzieci. Badania pokazały, że te dzieci, które dorastały z kotem w domu, mają większą tolerancję na alergie.

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz