Jak nawadniać ogród podczas suszy?

Brak komentarzy
5.00 / Głosów: 1

Rob Crowle, starszy asystent sprzedaży w Szkółce Księstwa Kornwalii, dzieli się swoimi pomysłami na ogród odporny na suszę. Przedstawia strategię radzenia sobie z przedłużającymi się okresami gorącej i suchej pogody oraz daje wskazówki dotyczące wyboru roślin, które mogą wytrzymać takie warunki. Zapraszam do czytania!

Susza w ogrodzie? Jak przygotować się na suszę i odpowiednio nawodnić ogród

Zmiany klimatyczne powodujące ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, powodzie, fale upałów i burze. Stawiają nas, ogrodników, w obliczu wyzwań częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Musimy zatem odpowiednio dostosować nasze działania do istniejących warunków. 

Susza stała się szczególnie palącym problemem, ale można z nią walczyć. Warto zrobić to stosując trzystopniową strategię: przygotowanie, radzenie sobie podczas suszy i zarządzanie ogrodem tuż po niej. Poniżej znajdziesz moje pomysły na to, jak zaaranżować i przygotować ogród odporny na suszę.

Jak w 3 krokach przygotować nasz ogród na suszę? Czyli nawadnianie ogrodu podczas suszy

1. Przygotuj zbiornik na deszczówkę lub inne pojemniki, które również mogą zgromadzić sporę ilości wody.

Zbiornik na deszczówke

Przygotowanie obejmuje zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby przechować wodę. W czasie lipcowej fali upałów pomyśl o litrach wody deszczowej, która spłynęła do Twoich rynien. Zrób wszystko, co możesz, aby zaoszczędzić jak najwięcej w butlach na wodę, beczkach, koszach na śmieci lub innych naczyniach. Pamiętaj o bezpieczeństwie przy dużych pojemnikach z wodą; zwykła pokrywa lub siatka na górze powstrzyma małe stworzenia lub dzieci przed wpadnięciem i utonięciem.

Zwiększ zdolność zatrzymywania wody w glebie poprzez dodanie substancji organicznych. Nie jest to rozwiązanie natychmiastowe, ale jesienią wrzucenie dobrze zmurszałego kompostu pomoże zachować wilgoć i odżywi glebę. Ściółkuj lub napowietrzaj grunt obfitą (5 cm lub 2 cale) warstwą materii organicznej, gdy gleba będzie już naprawdę wilgotna.

2. Nawadnianie ogrodu podczas suszy? Dowiedź się jak zrobić to prawidłowo

W czasie suszy należy skupić się na podlewaniu. Celem jest przeprowadzenie roślin przez okres suszy z minimalnymi uszkodzeniami. Zaleca się podlewanie rano lub wieczorem, ponieważ straty wody przez parowanie są mniejsze. Wieczorne podlewanie oznacza, że roślina ma całą noc na nabranie masy, zanim zacznie tracić wodę przez transpirację. Z drugiej strony, wilgotna gleba przez noc jest bardziej skłonna do wyciągania ślimaków. W szkółce musimy podlewać w godzinach pracy, zaczynając od samego rana i kontynuując przez cały dzień, przy czym niektóre rośliny wymagają drugiego podlewania wieczorem.

Jak w prawidłowy sposób podlewać rośliny podczas suszy?

Rośliny potrzebują wody w swoich korzeniach. Spryskanie wodą może zmyć kurz z liści, ale nie zapewni roślinie nawodnienia. Potrzebne jest dokładne namoczenie, aby woda wniknęła głęboko w glebę. Priorytetowo traktuj rośliny, które najbardziej potrzebują wody, zwłaszcza te, które zostały niedawno posadzone i nie mają jeszcze wykształconego systemu korzeniowego. Dotyczy to zarówno nowo posadzonych drzew i krzewów, jak i małych sadzonek oraz roślin rabatowych, które bez wody szybko zginą.

Podlewanie ogrodu

Jeśli chodzi o resztę ogrodu, pod warunkiem że masz dostęp do wystarczającej ilości wody, rozsądnym planem jest podzielenie ogrodu na sekcje i moczenie każdej z nich na zmianę. Uznane rośliny powinny poradzić sobie bez wody przez kilka tygodni. Rośliny mogą wydawać się nieco zwiędnięte lub opadające w ciągu dnia, ale w ciągu nocy podnoszą się, a rośliny podlewane codziennie nie wykazują tolerancji na brak wody i stają się bardziej wrażliwe na suszę.

Należy kierować wodę do korzeni rośliny, a nie na jej górne partie. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin o dużych liściach, gdzie liście działają jak parasol odciągający wodę od strefy korzeniowej. Podlewaj powoli, aby mieć pewność, że woda wsiąka i nie spływa. Na niektórych roślinach pojawią się przypalenia lub uschnięte liście. Na razie należy je pozostawić, ponieważ zapewniają one pewien stopień zacienienia dla znajdujących się pod nimi liści. Wiele drze/w zrzuca liście podczas suszy i jest to normalna reakcja. .

Jak podlewać podczas suszy rośliny w doniczkach?

Rośliny trzymane w doniczkach to zupełnie inna sprawa. Gdy kompost w doniczce wyschnie, może stać się trudny do ponownego nawilżenia. W konsekwencji skurczyć się tak, że woda wypłynie prosto na zewnątrz, pozostawiając bryłę korzeniową suchą. Szczególnie podatne na to są nowoczesne komposty bez torfu. Należy starać się nie dopuścić do wyschnięcia donic, stosując pod nimi podstawki i/lub napełniając duże wiadro, lub kąpiel wodą, mocząc całą donicę przez pół godziny.

Podlewanie roślin w doniczkach

Dodatkowym problemem jest to, że w czasie suszy donice i ich zawartość mogą się bardzo nagrzewać. Gorąca, mokra gleba prowadzi do gnicia korzeni, co dodatkowo pogarsza zdolność rośliny do radzenia sobie w tym trudnym czasie. Problem ten można w pewnym stopniu złagodzić, grupując donice razem, tak aby słońce tak bardzo ich nie nagrzewało. Można także przenieść je w nieco bardziej zacienione miejsce. 

3. Jak zadbać o ogród po suszy?

Gdy susza się skończy i spadnie deszcz, wiele roślin zacznie się regenerować. Niestety nie wszystkie zrobią to od razu po pierwszych ulewach. Warto dać im trochę czasu, zanim ostatecznie uzna się je za martwe. Niektóre rośliny wejdą w stan spoczynku wcześnie i pojawią się ponownie jak nowe następnej wiosny, podczas gdy wyższe rośliny, które nie zostały odpowiednio usztywnione, mogą się rozsypać. Przewidując to, należy je palikować przed deszczem. 

Po suszy to również odpowiedni czas na uporządkowanie i usunięcie opadłych lub uszkodzonych liści. Przede wszystkim należy dokonać krytycznego przeglądu tego, jak poradził sobie cały ogród z minioną suszą. Trzeba zwrócić uwagę, które miejsca najbardziej wyschły, a które ucierpiały najmniej. Można rozważyć przesadzenie roślin lubiących wilgoć w jedno miejsce, gdzie będą miały zapewnione optymalne warunki w lepszej glebie lub z zainstalować wąż odprowadzający wodę.

Ogród po suszy

Czy wybrać rośliny odporne na susze?

Możesz zdecydować się na stopniowe wypełnianie ogrodu roślinami, które potrzebują mało lub nie potrzebują podlewania. Trzydzieści lat temu, zmarła Beth Chatto była pionierką pomysłu stworzenia ogrodu kochającego suszę, który dobrze by się rozwijał i wyglądał bez sporego nawadniania. W 2018 roku ogród pionierskiego projektanta ogrodów w Essex miał zaledwie dziesiątą część cala deszczu przez cały czerwiec i lipiec. Tolerował ponad 50 kolejnych dni bez jakiejkolwiek wody i nadal wyglądał dobrze. Jednak grunt był wyjątkowo dobrze zdrenowany, gleba uboga i kamienista, a ugruntowane rośliny dobrane specjalnie do tych warunków. Jest mało prawdopodobne, aby rośliny przystosowane do tak ekstremalnych warunków polubiły wilgotną kornwalijską zimę w zwykłej glebie.

Dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność przy wyborze. Zastanówcie się nad warunkami panującymi w waszym ogrodzie i nie polegajcie na etykiecie z napisem "tolerancja na suszę". Małe rośliny będą się łatwiej asymilować i wracać do życia, niż te duże. Jeśli sadzisz drzewa tej jesieni, postaraj się zrobić to przed Bożym Narodzeniem. Jeśli znajdują się one w pewnej odległości od źródła wody, warto zainwestować w tzw. worek do podlewania, który mieści się wokół pnia.

Ukorzenienie jest kluczowe dla wszystkich roślin, które tolerują suszę. Z tego powodu lepiej jest sadzić je jesienią, aby dać im jak najwięcej czasu na rozwinięcie dobrego systemu korzeniowego. Wyjątkiem od reguły są aromatyczne rośliny śródziemnomorskie, takie jak lawenda i rozmaryn. Te najlepiej zostawić do wiosny, kiedy ziemia jest cieplejsza.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz