Jakie lektury dla szkoły podstawowej warto przeczytać?

Brak komentarzy
4.00 / Głosów: 1

Lektura. Dla wielu z nas sama ta nazwa wywołuje grymas na twarzy. Bo przymus, bo trzeba, bo często to nudne, grube tomiska, do przeczytania których jesteśmy zmuszeni. Bo nie czytamy ich dla przyjemności, bo jesteśmy rozliczani z wiedzy na ich temat. Generalnie wszystko z lekturą kojarzy się negatywnie. Nie wszystkie pozycje jednak, które znajdują się na liście obowiązujących lektur szkolnych, są nieciekawe i pozbawione interesującej fabuły. Poniżej przedstawiamy naprawdę ciekawe pozycje.

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – lektura szkolna 

Rewelacyjna, przedstawiona z dużą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać i zainteresowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to ogromna przyjemność, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. To doskonały materiał pozwalający zapoznać się z życiem i twórczością autora „Lokomotywy”, jak również wielu innych hitów dla najmłodszych.

Detektyw Pozytywka – lektura w szkole podstawowej 

Czytelnicy mogą się zdziwić, że tak świetnie napisana historia jest szkolną lekturą. To kapitalne, że w kanonie lektur znajdziemy współczesne książki rodzimych autorów, które są interesujące i zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do młodych czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.

O psie, który jeździł koleją – w kanonie lektur 

Istnieją książki, które poruszają serca wielu pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie opowieść o Lampo, włoskim psie, który podróżował koleją. Co ciekawe, książka powstała w oparciu o prawdziwą historię. Jest to wzruszająca opowieść o przyjaźni, wierności oraz zaangażowaniu, jak również tęsknocie i wyjątkowej więzi, jaka może połączyć człowieka oraz jego czworonoga.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – czy to lektura obowiązkowa? 

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak bezbłędnie ukazuje świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwiązania, a nawet pierwsze, nieśmiałe sympatie – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy dobre wieści: to jedynie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

Mikołajek – jako lektura szkolna pełna humoru i przygód 

Historie z życia Mikołajka, małego francuskiego chłopca, i jego kolegów, które można z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, czy też zabrać tę książkę ze sobą na ferie. Dużo humoru i niebywałych przygód, wzbogacone przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych i starszych. Z pewnością jest to lektura, którą czyta się z radością.

Balladyna – spor o Kirkora  

Może nie jest to najlepszy wybór na niebanalną lekturę szkolną, ale wystarczy zmienić perspektywę, aby okazało się, że jest to wciągająca książka! Wystarczy wyobrazić sobie dzisiejszy spór Balladyny oraz Aliny o Kirkora – film na podstawie takiej historii byłby interesującą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia dalej postępuje źle. Słowacki pisze przepiękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów oraz postacie mogłyby z powodzeniem być przedstawiona jako grecka tragedia. Pozytywnym aspektem jest forma tego dramatu, dzięki której lekturę szybko się czyta.

Stowarzyszenie umarłych poetów – film czy książka? 

Jest to niesłychanie piękna, poruszająca i uniwersalna książka, która powstała na podstawie filmu o tym samym tytule. Opisuje niekonwencjonalne metody nauczania, które niestety nie mają prawa być zaakceptowane na konserwatywnej i elitarnej uczelni. Jest to film o nonkonformizmie i cenie, jaką trzeba za niego zapłacić. Wartości przekazane w książce są jak najbardziej na czasie. Książka jest niezmiernie porywająca i nie posiada nadpisanej treści, jest zgodna ze scenariuszem filmowym. Najlepiej jest przeczytać książkę i obejrzeć film, w dowolnej kolejności. Jedno i drugie zasługuje na uznanie.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz