Jak zrobić uprawnienia na wózek widłowy oraz czemu warto?

Brak komentarzy brak ocen

W obecnych czasach warto mieć wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór zatrudnienia. Dlatego należy dbać o swój zawodowy rozwój oraz zdobywać coraz to nowe kwalifikacje. Na pewno warto zainteresować się kursem na operatora wózka widłowego. Uprawnienia na wózki widłowe przydadzą się, jeżeli szukasz dobrze płatnej pracy na magazynie lub hipermarkecie, w Polsce czy też w innych krajach Unii Europejskiej. Poza tym masz dużo większe prawdopodobieństwo znalezienia pracy, bo możesz jej szukać w wielu różnych miejscach.

Czemu warto?

Jest to w szczególności podwyższenie swoich umiejętności, które mogą pomóc nam odszukać lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co oznacza, że możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień w większości wypadków nie przekracza 7 dni. Kolejnym atutem jest większa szansa na otrzymanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znaczącym wzrostem zarobków oraz standardu życia.

Jak uzyskać uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić jedynie osoba, która przeszła kurs oraz zdała specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z praktyki oraz teorii. Na teorii jesteśmy sprawdzani z wiedzy, jak zbudowany jest wózek widłowy, a na praktyce – czy potrafimy poprawnie jeździć wózkiem i go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań:

  • Mieć ukończone 18 lat
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu
  • Pozwolenie pracodawcy
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym

Kategorie uprawnień

Mamy tutaj 3 rodzaje uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego:

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych oraz zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do obsługiwania wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez restrykcji w wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
  • IWJO zezwala na obsługę wózka o dowolnym napędzie i udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale również operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Ile trzeba wydać, by zdobyć uprawnienia?

Średnio cena kursu na wózek widłowy waha się od 600 do 1000 zł. Najtańszą opcją jest najniższa kategoria, na którą trzeba przeznaczyć minimalnie ok. 600 zł. Najdroższą, ale w rezultacie najbardziej opłacalną wersją kursu jest opcja dająca najszersze uprawnienia, kosztuje ok. 1000 zł.

Obecnie wiele ośrodków szkoleniowych wychodzi naprzeciw rynkowym oczekiwaniom i organizuje kilkudniowe kursy połączone z pobytem w hotelu. W tym przypadku do ceny szkolenia należy doliczyć opłatę niezbędną do pokrycia kosztów związanych z noclegiem, a także z wyżywieniem.

Gdy posiadamy wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu wózka widłowego, to możemy zrezygnować z udziału w samym szkoleniu. Jednak planując budżet, należy przewidzieć następujące opłaty:

  • opłata egzaminacyjna w 2022 r.  212,34 zł
  • badania psychotechniczne    ok. 150 zł
  • badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok. 120 zł

Pieniądze zainwestowane w kurs powinny szybko się zwrócić. Nowe możliwości na rynku pracy należy maksymalnie wykorzystać, by wynegocjować jak najlepsze warunki. 

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz