Jak rozpocząć przygodę z survivalem?
Survival można porównać do harcerstwa dla trochę starszych i nie tak zorganizowanych osób. Istotnymi założeniami tych pokrewnych dziedzin jest przetrwanie w trudnych warunkach. Bardzo często wszelkie treningi odbywają się w lesie. Las to miejsce, gdzie rządzi natura, a dodatkowo obszar, na którym się znajduje, jest ogromny i łatwo jest się zgubić, a to pociąga fanów survivalu najbardziej. To, co odróżnia survival od innych form turystyki, jest skupienie się na umiejętnościach, wykorzystywanych w skrajnych okolicznościach. Jest to wspaniała przygoda i możliwość poznanie samego siebie.
Jakie są różnice między survivalem a szkołą przetrwania?
Survival to inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka polega między innymi na przeżyciu w środowisku naturalnym bez dostępu do wygód w postaci bieżącej wody i prądu. Niezwykle często osoby mocno zaciekawione survivalem rezygnują również ze standardowych miejsc noclegowych na korzyść namiotów bądź zbudowanych własnoręcznie szałasów.
Problemy i kwestie prawne związane z uprawianiem survivalu
Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, w tym między innymi Lasy Państwowe ograniczały możliwość przebywanie osób na ich terenie do minimum. Nocowanie oraz zajmowanie konkretnego terenu było niemile widziane i traktowane jako działania nielegalne. Jednakże środowiska osób skupionych wokół survivalu oraz bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym działaniom szara strefa została mocno zniwelowana. Aktualnie w całej Polsce wydzielone są określone lokalizacje, gdzie w zgodzie z prawem można praktykować survival.
Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój gotowe na uprawianie survivalu
Osoby zainteresowane spędzaniem czasu w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny wybrać kierunek Dolnego Śląska i okolic zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To właśnie tutaj znajduje się jeden z terenów przeznaczonych do praktykowania survivalu oraz bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody oraz tajemnic Dolnego Śląska.
Gorzów Wielkopolski i Nadleśnictwo Lubsko dla miłośnika survivalu
Jeśli bardziej interesują Cię tereny nizinne, doskonałym przykładem wykorzystania przestrzeni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany i wydzielony teren parkingowy. Tym szczycą się te okolice.
Elbląg oraz Stegna dla lubiących morskie klimaty podczas szkoły przetrwania
Bardzo interesującą lokalizacją są również okolice Morza Bałtyckiego. Tam również znajdziemy atrakcyjne miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej terenów znajduje się w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek i woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to niezwykle modny kierunek na uprawianie survivalu i bushcraftu.
Czy i w jakim terminie obecność w lesie należy mailowo zgłosić do nadleśnictwa?
Bezpieczeństwo lasu jest niemal tak samo ważne, jak bezpieczeństwo ludzi znajdujących się na jego terenie. Dlatego leśnicy byli bardzo zaniepokojeni i sceptycznie nastawieni do rosnącej popularności survivalu jako formy spędzania czasu w leśnej, naturalnej dziczy. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. W końcu znaczącym elementem treningu, związanego z survivalem czy bushcraftem związana jest z ogniem, a nawet dziecko wie, że las i ogień to niezmiernie niebezpieczne połączenie. W efekcie wypracowanego kompromisu postanowiono, że wszystkie osoby, które będą chciały zagospodarować teren na uprawianie tej aktywności, są zobowiązane do powiadomienia odpowiednich służb.
Komentarze
Mirosław Kalinowski
Kocham wycieczki survivalowe, dlatego mam nadzieję, że z dnia na dzień u nas w Polsce będą bardziej powszechne.
Kocham wycieczki survivalowe, dlatego mam nadzieję, że z dnia na dzień u nas w Polsce będą bardziej powszechne.