Jak prać pieluszki wielorazowe?

Brak komentarzy brak ocen

Wiele rodziców decyduje się na zmianę pieluszek na wielorazowe, nie mając pojęcia, jak o nie dbać. Pranie pieluszek to istotna kwestia, aby materiał jak najdłużej trzymał się w dobrym stanie. Istotne jest, aby pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą Wam z łatwością prać pieluchy wielokrotnego użytku. Co jest najważniejsze?

Przygotowanie pieluszek wielokrotnego użytku do prania 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy bobasa. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do osuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej zmianie pieluch. Odnosi się to również do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

W oczekiwaniu na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby spłukiwania ich przed praniem, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W kwestii kupek starszych dzieci niezbędne jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki znajdujące się w pieluszce, ale najczęściej wystarczający będzie strumień zimnej wody. Duża część rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby szybko zmyć zawartość pieluszki.

ABC prania wielorazowych pieluszek dla niemowląt 

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Gdy producent nie nadmienił inaczej, należy na początku porządnie przepłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale musisz się upewnić, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwy program prania: powinno być dość długie i przebiegać w ciepłej wodzie: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi na bazie tlenu.

Czy zawsze stosuje się odkażacz? 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, z tego powodu pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym usunięciem różnorakich bakterii. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W przypadku niższych temperatur konieczne jest zastosowanie specjalistycznych, ekologicznych i delikatnych proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je również wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po zakończonym programie prania trzeba rozwiesić pieluszki, wysuszyć, i już można skorzystać z nich z powrotem. PUL jest nieodporny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na działanie promieni słonecznych i kłaść bezpośrednio na grzejniku.

Jak prać wełniane pieluszki? 

Naturalny materiał, który daje warstwę wodoodporną i który oddycha – wełna ma mnóstwo zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i generalnie nie nadaje się do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko skołtunienia się otulaczy, gatek lub longów. Pozytywnym aspektem jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

Lanolina, którą pokryta jest taka pieluszka, sprawia, że mocz rozkłada się na elementy. Dzięki temu lepiej wywietrzyć pieluchę niż prać ją po każdym użyciu. Przy większym zabrudzeniu, wełnę należy prać ręcznie. Jeśli chcesz uniknąć rozciągnięcia, zamiast wyciskać materiał, rozłóż go na ręczniku i lekko przyciskaj. Wywieś ją w suchym miejscu i czekaj aż wyschnie, a będzie ponownie gotowa do użycia.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz